içinde , ,

Hayır Lokması – Mobil Hayır Lokması

hayır lokması mobil hayır lokması

Hayır Lokması – Mobil Hayır Lokması

 

Hayır lokması nedir ve ne alaka diyeceksiniz biliyorum. Konu buraya nasıl geldi, mobil hayır lokması dediğiniz şey bir uygulama mı? Sorularınız kulaklarıma çalınıyor. Durun durun, anlatacağım.

Çağımız Türkiye\’si bazen çok garip olabiliyor. Özellikle sosyal medyanın da etkisiyle nerede bir gariplik varsa her yeni gün karşımıza çıkıveriyor.

Geçtiğimiz hafta bir seminer için İstanbul\’a gitmiştim. Bilenler bilir İstanbul\’a her gidişimde muhakkak kültürel birkaç faaliyette bulunurum. Yine kültürel gezilerimden birisine çıkmıştım. Efendim Eyüp, Fatih falan geziyorum. Fatih Camii yakınlarında bir noktada dinlenmek için banka oturduğumda tam karşımda bir araba gördüm. Arka kısmında bir kadın ve bir erkek bir şeyler yapıyorlar ve sıraya girmiş bir sürü insan var. Çok da garibime gitti işin doğrusu. Ben ki Anadolu\’nun bağrında büyümüş bir birey olarak böyle değişikliklere alışkın değilim efendim. 🙂

Yerimden doğrulup o tarafa doğru yürüdüm ve yaklaştıkça bir gıda aracı olduğunu fark ettim. Ankara\’da BELSO\’lar vardı bilen bilir. Havuç suyu, nar suyu vs. yapar satarlardı. Belediye işletmesiydi bunlar ve ürünleri de gerçekten başarılıydı. Böyle bir şey olduğunu düşündüm. Hazır enerjimi de iyiden iyiye eksiltmişken birazcık depolama yaparım diye düşünerek sıraya geçtim.

Sıra ilerlerken satışın yapıldığı(!) şeyin lokma tatlısı olduğunu gördüm. İçten içe de sevinmedim değil. Bu yeni nesil lokmacıların içi dolu lokmalarını bilirsiniz. Ben bayılıyorum, çok hoşuma gidiyor. Dedim şimdi içlerini frambuaz dolguyla doldurtur üzerine de beyaz çikolata ekletir afiyetle yerim. Bir sosyal medya klişesi \”kul plan yapar kader gülermiş\” tadında bir hayal kırıklığı yaşadım sıra bana geldiğinde.

İçine dolgu malzemesi olarak ne kullanıyorsunuz diye sorduğumda, dünyanın en saçma şeyini sormuşum gibi bakakaldı oradaki beyefendi. Bu yapılan lokmanın hayır lokması olduğunu, yeni nesil lokma olmadığını söyledi. O söyledi de ben anlamak istedim mi bakalım. 😀 Ücret sorduğumda ise aynı beyefendi, bunun bir hayır lokması olduğunu, ücretli olarak satılmadığını, bu ücreti kabul etmeyeceklerini söyleyerek afiyet diledi.

Neyse çok uzatmadan tabağımı ve çatalımı alıp bir köşede lokmalarımı götürürken bu arkadaşları izledim. Aracı irdeledim. Kocaman mobil hayır lokması yazıyor üzerinde bir led tabela ve bir zat-ı muhteremin hayrına hayır lokması döktüklerinden falan bahsediyorlar o tabelada.

Hayır Lokması

Arkadaşlar Şeyma Subaşı değilim ben, öyle yurttan yurttaştan da kopuk, fil dişi kulelerinden saçını sarkıtan Pollyanna\’da değilim. Böyle anlatınca tam olarak bunlarmışım gibi duruyor ama inanın değilim. Sadece hayır lokması nedir ne işe yarar bu insanlar bu işi neden yapıyorlar ve neden para almıyorlar bunu idrak edemedim.

İlk düşüncem hayrına lokum dağıtanlar gibi bir şey oldu ama bunu kocaman bir araçla yapıyor olmaları garibime de gitti. Ankara\’da da hiç görmedik ki arkadaşım böyle güzel hayırlar. Tatlı tatlıdır frambuaz dolgusu olmasa da olur. 🙂

Bu Mobil Hayır Lokması arabasının sahibi olan Furkan Tumbul Bey\’in yanına giderek biraz muhabbet etme fırsatı buldum. Bu işi birkaç yıldır yaptıklarını, hayır lokması işinin bir sektör haline geldiğini, kendilerinin bu işi gerçekten makul fiyatlarla yaptıklarını ve mobil hayır lokması fiyatları bazında en uygun fiyat politikasına sahip olmalarının nedeninin aslında bir noktada gerçekten hayra da vesile olmak olduğundan bahsetti. Etkilenmedim değil. Ayrıca şaşırdım. Daha sonra duyduklarıma daha da çok şaşırdım diyebilirim. Kendisinin Neyzen olduğunu öğrendiğimde hayretler içinde kalışımı gizleyemedim. Üstelik gerçekten profesyonel bir neyzen olduğunu da söyleyebilirim. Birkaç videosunu izleme fırsatı buldum ve gerçekten başarılıydı.

Gönlü güzel, fikirleri hoş, fiiliyata bakıldığında icraatları müthiş insanlarla tanışmayı gerçekten çok seviyorum. Kültürel birkaç gezi planlayayım İstanbul\’a dair derken Fatih\’te karşılaştığım bu neo-kültürel zenginliğin eşsiz lezzetine tav olmadım desem yalan söylemiş olurum.

 

AnaSayfa

Ne düşünüyorsunuz?

15 Puanlar
Oy Ver

Written by İçerik Sitesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GİPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar değerini kontrol edin

valheim incelemesi

Viking Hayatı: Valheim İncelemesi

kripto para

Kripto Para: Geleceğin Para Birimleri