içinde , ,

Deprem Çantası Nasıl Hazırlanır?

deprem çantası nasıl hazırlanır

Deprem çantası nasıl hazırlanır bir fikriniz var mı? Deprem kuşağında yer alan coğrafyamızda aslında deprem çantası nasıl hazırlanır hepimizin bilmesi gerekiyor.

Deprem Çantası Nasıl Hazırlanır?

Deprem sonrası ilk 72 saatte, yardım ekipleri ulaşana kadar acil ihtiyaçlarınızı ve değerli evraklarınızı saklayacağınız bir Afet ve Acil Durum Çantası sizin ve sevdiklerinizin hayatını kurtarabilir. Deprem anındaki psikoloji ile düşünme yetimizin zayıflaması olası. kötü bir durumda nerede buluşulacak, ilk olarak neler yapılması gerekiyor gibi soruları cevaplayan bir plan metni hazır bulunmalı. Afetlerden hemen sonra ihtiyaç duyabileceğiniz malzemelerin bulunduğu bir Afet ve Acil Durum Çantanızın hazır ve ulaşılabilecek bir yerde olması önemlidir. Çanta, sorumlu olduğunuz kişi/kişiler (bebekler, yaşlılar, engelliler) ve varsa evcil hayvanlarınız için gerekli ihtiyaçları da içermelidir. Deprem çantası genel olarak evdeki her kişiye ayrı ayrı yapılmalıdır. Peki deprem çantasında neler olmalıdır?

#1 SU

Deprem sonrası ihtiyacınız olabilecek en önemli bir diğer şey ise su olmaktadır. Çantanıza en az 3 litre su koymalısınız.

 #2 GIDA

Deprem sonrası en büyük ihtiyaçların başında beslenme ve gıda gelir. Deprem öncesi yapacağınız hazırlıkta bol kalorili fakat az yer kaplayan ve tok tutan bolca yiyeceğe ihtiyacınız vardır. Bu yiyecekleri ara ara kontrol edip bozulup bozulmadığına bakmanız gerekmektedir, uzun ömürlü yiyecekler daha faydalı olacaktır. peki bol kalorili yiyecekler nelerdir?;

Süt
Kuruyemiş
Fındık ezmesi.
Meyve suyu.
Tahin.
Bitter çikolata.
Peynir.
Yulaf ezmesi.
Ekmek.
Ek olarak deprem sonrası uzun saatler sürece afet görevlisine ulaşamayacağını da göze alırsak çantanıza bolca kuru meyve koymanızı öneririz.

 #3 İLK YARDIM ÇANTASI

Deprem sırasında oluşabilecek yaralanmalar ve sonrasında yapılacak ilk müdahale için ilk yardım çantasına ihtiyacınız vardır. Ayrıca ilk yardım çantanıza, eğer ciddi bir hastalığınız var ise ve ilaç kullanıyorsanız deprem sonrası hayati öneme sahip ilaçlarınıza ihtiyacınız olacaktır.

 #4 GİYSİ

Deprem sırasında giysilerinize hazırlık yapamayacağınız için acil durumda en çok lazım olabilecek eşyalarınızı çantanıza koymanız gerekmektedir.

 #5 ELEKTRİKLİ ALETLER

Deprem çantanızda bulunması gereken en hayati araçlar ise düdük, el feneri, radyo gibi pilli aletlerdir. Deprem sonrası insanlarla iletişim halinde olabilmek için ve bir yerde kaldığınızda kendinizi belli edebilmek için bu araçlara ihtiyacınız olacaktır fakat bu ürünlerin pilli veya dinamolu olması gerekmektedir.

1- Düdük.
2- Çok işlevli çakı.
3- El feneri (tercihen dinamolu).
4- Pil.
5- Radyo.

bu listede cep telefonu veya şarj cihazı yok. çünkü bunlara ihtiyaç duyacağınız bir depremde cep telefonu şebekeleri çalışmayacak.

 #6 PARA

Deprem sonrası en çok ihtiyacınız olacak şey ise paradır çünkü o sırada bankların da zarar görmüş veya sistemlerin kilitlenmiş olabileceğini de düşünmeliyiz.

 

En yeni içerikler hakkında bilgi sahibi olmak İçerik Sitesi Instagram hesabımızı takibe alabilirsiniz.

Diğer içerikler için ana sayfamıza göz atabilirsiniz.

Sosyal İçerik Platformu

Ne düşünüyorsunuz?

15 Puanlar
Oy Ver

Written by İçerik Sitesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GİPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar değerini kontrol edin

zeka nasıl ölçülür

Zeka Nedir Zeka Nasıl Ölçülür

orson welles kimdir

Orson Welles Kimdir? Sinemanın Dahi Çocuğu