içinde ,

Luwak Kahvesi Kedi Dışkısından Elde Ediliyor

luwak kahvesi

Luwak Kahvesini hiç duydunuz mu? Kahveyi her ne kadar sıcak içecek olarak tüketsek de özellikle son yıllarda vücuda verdiği dinçlik sayesinde birçoğumuzun kurtarıcısı haline gelmiş durumda. Peki içtiğimiz kahve hakkında ne kadar bilgiye sahibiz? Haydi kedi dışkısından ayıklanan Luwak kahvesini inceleyelim.

#1 KOPİ LUWAK

Dünyanın en pahalı ve aynı zamanda en az üretilen kahvesi unvanına sahip Luwak kahvesi, Misk kedisinin dışkısından üretilmektedir. Kökleri Endonezya’ ya dayanan bu üretim süreci, Misk kedilerinin (Paradoxuruslar) kahve çekirdeklerini yutması ile başlıyor.

Kahve çekirdeklerinin belirli enzimlerle değişime uğraması ve dışkılanması yoluyla elde edilen bu kahve çekirdekleri, dezenfekte edildikten sonra özenle kavruluyor ve pişirmeye hazır hale getirilerek paketleniyor.

Hem çok az sayıda üretiliyor olması hem de işlenme süreci nedeniyle dünyanın en pahalı kahvesi olan Luwak kahvesinin fiyatı da ortalama 350 ila 500 Euro arasında değişmekte.

#2 EN ÇOK BİLİNEN 5 ÖZELLİĞİ

Kaynak
– Türk Kahvesi ile Luwak Benzerliği

– Çikolata Tadında Yumuşak İçimli

– Daha Az Bakteri İçerir

– Üretiminin Sınırlı Olması

– Her Yudumda Yoğun Kahve Hazzı

#3 HER YUDUMDA YOĞUN KAHVE HAZZI

Siz de sıkı bir kahve tiryakisi iseniz ve kahveden aldığınız yudumu nitelikli hale getirmek istiyorsanız bu kahve tam size göre!

Luwak kahvesini tüketenlerin büyük bir kısmı kahvenin henüz paketi açarken yayılan kokusundan ve ilk yudumda verdiği doğal aromadan oldukça memnun.

Aynı zamanda Misk kedilerinin yabani hayattan uzak beslenmeleri ve belirli bir düzen içinde olmaları, kahve çekirdeğinin daha kaliteli hale gelmesini sağlıyor.

#4 DAHA AZ BAKTERİ İÇERİR

Bir dışkı sonucu üretilen kahvede daha az bakteri nasıl olabilir diye düşünüyorsanız, çok da haksız sayılmazsınız…

Ancak Luwak kahvesini diğer kahvelerden farklı kılan şey, içeriğinde daha az bakteri taşıması ve bu sayede de farklı bir aromaya sahip olmasıdır.

Her ne kadar üretim koşulları bilinenden farklı olsa da, kahvenin mide içerisinde geçirdiği fermantasyon süreci ve sonrasında özenle dezenfekte ediliyor olması bakterilerin azalması için etkili olmakta.

#5 HAYVAN SEVERLER DURUMA TEPKİLİ!!!

Kaynak
Ancak konuyla ilgili hayvan hakları savunucularının değindiği bir nokta var ki gözden kaçırmamak şart. PETA (People for the Ethical Treatment of Animals)\’ya göre Kopi Luwak\’ın üretimi için için Paradoxuruslar doğal ortamlarından koparılarak dar kafeslerde yaşamaya mahkum ediliyor ve hayvanlara yiyecek olarak sadece kahve çekirdekleri veriliyor. Doğal ortamından koparılan hayvanlar zaman içinde avcılık özelliklerini kaybediyor. Yaşlandığında ya da verimi düştüğünde kahve üreticileri tarafından doğal ortamına salınıyor; ancak avcılık özelliklerini kaybeden luwaklar birkaç ay içerisinde doğaya uyum sağlayamayarak ölüyor.

 

En yeni içerikler hakkında bilgi sahibi olmak İçerik Sitesi Instagram hesabımızı takibe alabilirsiniz.

Diğer içerikler için ana sayfamıza göz atabilirsiniz.

Sosyal İçerik Platformu

Ne düşünüyorsunuz?

15 Puanlar
Oy Ver

Written by İçerik Sitesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GİPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar değerini kontrol edin

yatay geçiş nasıl yapılır

Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?

panoptikon moden hapishane tasarımı

Panoptikon Modern Hapishane Tasarımı