içinde , ,

Karavan Yapımı Karavan Rehberi

karavan yapımı

Herkese merhaba bu yazımızda Türkiye’de son yıllarda popülerleşen karavan yapımı hakkında bir içerik paylaşımı yapacağız. Karavan Rehberi niteliğinde bu yazının içeriğinde; karavan fiyatları, karavan kiralama ve karavan kiralama fiyatları, karavan modelleri, karavan yapımı, karavan maliyetleri, karavan malzemeleri konularından bahsedeceğiz. Bu akıma dahil olmak isteyenler, kapsamlı bir rehber tadında bu yazımızı inceleyebilirler.

 

– Karavan Yapımı Karavan Rehberi

 

#1 Karavan Modelleri

Karavanlar birçok çeşide sahip olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunları alt başlıklar halinde inceleyip önce ihtiyaçlarımızı gözeterek bir karavan tercihi yapmakla başlayabiliriz.

#2 Çekme Karavan

Çekme karavanlar araçlarımızın şasisine uygulanacak olan çeki demiri vasıtasıyla çekerek, konaklamalarımıza eşlik eden karavanlardır. Bu karavanların dolu kantar ağırlığı 750 Kg altında gelenleri için ekstra bir ruhsat, ehliyet ve vergilendirme gibi şartları oluşmamakla beraber 750 Kg üzerinde olanlar için ise bu tarz ekstra durumlar oluşmaktadır. Bu yüzden çekme karavan tercih edecek olanlar için bu durumlar da düşünülmelidir. Çekme karavan üreten birçok yerli firmamız bulunmaktadır. Fiyatları ise 22.000 – 340.000 TL arasında ihtiyaca ve talebe göre değişiklik göstermektedir.

Çekme karavanlar araçtan bağımsız oldukları, park edildikleri noktalarda bırakılabildikleri için kullanmış olduğunuz aracınızla park ettiğiniz noktadan, gezmek isteyebileceğiniz alanlara rahatça ve kolayca gidebilirsiniz. Ancak birçok eksi yönü de bulunmaktadır. Güvenlik zaafiyeti, araçla birlikte uzunluğu ve eklemli olarak çekilmesi, sürüş kabiliyetini kısıtlaması, uzun yolda yaşanabilecek aksaklıklar nedeniyle oluşabilecek kazaları da düşünecek olursak eksi yönleri çok.

 

Ayrıca evinizin çevresinde park alanı yoksa evinizden uzakta bir noktada yapacağınız parklama nedeniyle, karavanınızın hırsızlık gibi durumlara maruz kalması da muhtemeldir. Zira yaşam aküleri, enerji panelleri gibi hırsızların iştahını kabartacak malzemeler üzerinde yüklüyken hırsızlık mağduru olmanız işten bile değil.

#3 Motokaravan

Motokaravanlar, ticari araçların şasilerinin üzerine uygulanan kasa tipleriyle öne çıkmaktadır. Bunlar alkovenli ve alkovensiz olanlardır. Alkovenli karavan şoför mahallinin hemen üzerinde yatak odası bulunan karavanlara denmektedir. Alkovenli karavanın esprisi budur. Ülkemizde alkovenli karavan kültürü maliyetler nedeniyle henüz o kadar ilerlememiş olsa da piyasada yeri yok değildir. Alkovenli bir karavanın fiyatı 195.000 – 5.000.000 TL arasında seyretmekte olup, ihtiyaca ve talebe göre fiyatlar değişiklik göstermekle, 2. el olarak alınabilecek birçok seçenek de mevcuttur.

#4 Alkovenli Karavan

Alkovenli karavan yatak odası kısmının şoför mahallinin üst kısmında bulunması nedeniyle ekstra alan tasarrufu sağlayarak içeride geniş ve ferah bir alan sağlanmasına yol açar. Ayrıca şekil itibariyle dikdörtgen prizma gibi olan yapısı iç alanı da tasarruflu olarak kullanmanıza imkan sağlayacaktır.

Alkovenli motokaravan çekme karavan gibi seyahat problemlerine yol açmasa da büyüklüğü nedeniyle “ya bir ekmek almam lazım bir koşu şehre ineyim” tarzı durumlarda bezginlik yaratabileceği muhtemel olmasına rağmen, olası bir dış tehdit probleminde, kabinden şoför mahalline ulaşmanıza imkan tanıyacağı için güvenli olarak nitelendirilebilir. Çekme karavan için bunu söylemek mümkün değildir. Ayrıca alkovenli motokaravan iç konfor alanında az evvel de değindiğim gibi geniş imkanlar sağlamaktadır.

#5 Alkovensiz Karavan

Ülkemizde alkovenli karavan üretimi, yapımı maliyetli ve masraflı olduğu için son zamanlarda bireysel olarak kişiler Fiat Ducato, Ford Transit, Iveco Daily tarzı araçların 15 ve 17 metre küplük araçlarıyla alkovensiz karavan yapmakta ve yaptırmaktalar. Bunun birçok örneğini YouTube adlı video paylaşım sitesinde bolca görmekteyiz. Gerek emek vererek bir şeyleri başarmak gerekse maliyetleri düşürme amacıyla yapılan bu çalışmalar benim de ilgimi çekmiyor değil.

Zira iç tasarım öyle sandığınız kadar acemi işi olmuyor çoğu zaman. Kendim böyle bir projenin başına geçiyor olsam sadece elektrik için bir profesyonele danışır geriye kalan tüm iç dizayn ve işçiliği bizzat yapardım. Alkovensiz karavanların alkovenli karavanlardan farkı, şoför mahallinin üzerinde yatak odası bulunmaması ve kabin yapısının tavana doğru daralan bir formatta olmasıdır. Bu her ne kadar alanda daralmaya neden olsa da bir karavan için yeterli alanı sağlamaktadır.

#6 Karavan Yapımı

Yine YouTube isimli video paylaşım platformunda karşımıza çıkan karavan yapımı videolarını incelediğimizde maliyetlerin 2/3 oranında düştüğünü görmekteyiz. Zevke ve ihtiyaca göre 17-15 metre küplük araçlarda, araç fiyatı hariç ortalama 20.000 – 100.000 TL arasında, kendi imkanlarınızla karavan yaptırmanız mümkündür.

Karavan Malzemeleri

Çoğu üründe olduğu gibi, karavan malzemelerinde de yerli üretim cansız kalmaktadır. Yabancı üretim karavan malzemeleri olarak satışa sunulan malzemelerde ise zaten pahalı gelirken anlık döviz kurları da göze alınacak olursa, maliyetleri artışı kaçınılmazdır. Temel ihtiyaçlar olarak önümüze çıkan; ısıtıcı, güneş enerjisi, tuvalet, ocak gibi ürünler harcama kalemlerinin büyüğünü oluşturmaktadır. Elbette alternatif ürünler, ithal ürünlerin yerine konularak bütçeye daha sevimli işlemler yapılabilir. Konforun yanı sıra maliyeti de indirgemek adına ev tipi klozet koyan piknikçi style abilerimizin de varlığı yadsınamaz seviyelerde. Alaya almak için değil, tasarruf konusunda başarılı ve geçerli çözümler üretişimizi yüceltmek için söylüyorum bunu. J Siz de aracınızın kapasitesine göre bu tarz girişimleri fırsat olarak görüp uygulayınız.

#7 Karavan Kiralama Fiyatları

Kiralık karavan fiyatları ihtiyaca ve bütçeye göre farklılıklar gösteriyor. Sezonda 400 lira ile 2000 lira arasında kiralık karavan bulmanız mümkün.

Karavan Kiralama

Bir şeye heves etmek başka, işin başına geçmek çok başka bir olay. Ekranların başından seyahat eden insanların yaşantılarına imrenerek geçirdiğimiz süreç çok keyif verirken o aracın içinde geçecek günler ya da aylar bizim için bir kabusa dönüşebilir bunu hiç düşünmüyoruz. Bu noktada kiralık karavan işi yapan firmalar bizim deneyim anlamında kolayca erişebileceğimiz çözümler haline geliyor. Reklam yapma niyetinde asla değilim ancak kolayca bir araştırma yaparak kompakt üretim Doblo karavanlarla küçük bir seyahat planlaması yaparak bu yaşamı deneyimlemenizi tavsiye ederim.

 

En yeni içerikler hakkında bilgi sahibi olmak İçerik Sitesi Instagram hesabımızı takibe alabilirsiniz.

Diğer içerikler için ana sayfamıza göz atabilirsiniz.

Sosyal İçerik Platformu

Ne düşünüyorsunuz?

15 Puanlar
Oy Ver

Written by İçerik Sitesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GİPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar değerini kontrol edin

pandeminin psikolojik etkileri

Pandeminin Psikolojik Etkileri

ilişkide yapılan 10 yanlış

İlişkide Yapılan 10 Yanlış