içinde ,

NISSAN Skyline GTR İncelemesi

nissan skyline gtr incelemesi

Nissan Skyline GTR incelemesi ile köklü bir geçmişi olan Nissan markasını 20 milyar dolarlık bir borçtan 2.7 milyar dolarlık kâra geçiren ve araba dünyasında kendini Godzilla yani yıkıcı güç olarak tanıtan arabanın öne çıkan özellikleri hakkında bildi edineceğiz.

Aerodinamik yapısı

Bir arabada gücü en iyi şekilde kullanabilmek için arabanın rüzgar ile olan etkileşimini en aza indirmek zorundasınız. GTR\’ın tasarımı rüzgarla etkileşimi kesmekle kalmıyor, hava akımını motor ve freni soğutmakta kullanırken aşağı çekim kuvvetini de arttırıyor. Aerodinamik etkinlik cd kat sayısı ile ölçülür. sıradan bir kamyonun cd kat sayısı 0.90\’dır, bir sedan araçta bu rakam 0.35 olarak görülür. GTR\’ın aerodinamik yapısı cd kat sayısını 0.26\’lara kadar düşürür. GTR\’ı diğer otomobillerden ayıran bir tasarım harikası da ağırlık dağılımıdır. Diğer otomobillerin ağırlık dağılımları %60 ön tekerler, %40 arka tekerler olmak üzere tasarlanır. Ama GTR, her tekere %25 ağırlık dağılımı ile Dünya\’da bir ilki başarmıştır.

Motor

GTR motorunun tamamı el yapımıdır. Bunun sebebi motorun hareketli kısımlarında 1mm\’nin % 1\’i genişliğinde olabilecek ve sorun oluşturabilecek boşlukların sıkıştırılması ve bu motorun teknik gereklilikleri sıradan bir motora kıyasla %50 daha fazla olduğu içindir. Hiçbir otomatik üretim bandının böylesi bir hassasiyetle çalışması beklenemez. Bu denli hassas çalışılan bir motor haliyle aracıda kategorisinde en iyisi yapıyor. VR38DETT ismiyle anılar bu motor 3.8L hacime sahip ve 542 hp. güç, 628 nm. tork üretmekte.

Şanzıman

Bu özel arabanın motoru kadar şanzımanıda hassasiyetle üretilmiştir. Tesisin hijyen seviyesi uzay üssünden farksız. İşlemin yapılacağı odadaki basınç dışardan yüksek. Böylece dışarıya doğru sürekli bir hava akışı oluyor ve tozlanmaya dahi fırsat verilmiyor. Bu, Dünya\’nın ilk arkaya monte edilmiş bağımsız çalışan çift debriyaj balata sistemi. Bu sistem vites değişirken sıçrama ve sarsılma yapmadan kullanıcının hızlanmayı arabayla birlikte hissetmesini sağlıyor ve vites değişimini 200ms\’ de yapıyor. Araç bu özelliği ile 0-100 km/h 2.8 s gibi müthiş bir sonuçla kat ediyor

Süspansiyon

Otomobildeki ağırlık dağılımını gözlem altında tutuyor, bu cümle biraz basit gelmiş olabilir ama bunu her 100 sn.\’ de bir ve sürücü ağırlığını da hesaba katarak yapıyor. Bu işlem araç hızlanırken, fren yaparken veya viraj alırken ağırlığı 4 tekere de eşit şekilde yayıyor ve azami yol tutuşunu sağlıyor. GTR\’ da bulunan asimetrik süspansiyon bu özellikleriyle Dünya\’da bir ilk olmayı başarıyor.

 

En yeni içerikler hakkında bilgi sahibi olmak İçerik Sitesi Instagram hesabımızı takibe alabilirsiniz.

Diğer içerikler için ana sayfamıza göz atabilirsiniz.

Sosyal İçerik Platformu

Ne düşünüyorsunuz?

15 Puanlar
Oy Ver

Written by İçerik Sitesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GİPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar değerini kontrol edin

twitter ücretli abonelik sistemine geçiyor

Twitter ücretli abonelik sistemine geçiyor

kripto para nedir

Kripto Para Nedir? Güvenli Midir