içinde ,

Kripto Para Nedir? Güvenli Midir

kripto para nedir

Kripto para nedir? Kripto Para Güvenli Midir? Takas, satın alma veya yatırım aracı olarak kullanılan dijital para birimlerinin genel adıdır.

kripto, bir şifreleme türüdür yani okunabilir durumdaki bir verinin içerdiği bilginin istenmeyen taraflarca anlaşılamayacak bir hale dönüştürülmesinde kullanılan yöntemlerin tümüdür. Bu bilgi biraz karmaşık gelmiş olabilir kısaca dijital paranız bir matematiksel işlem ve bu işlemi milyonlarca bilgisayar oluştuyor haliyle kırılması imkansız hale geliyor, kripto paranız çalınamaz veya başkasına devredilemez kripto paranızı sadece siz yönetebilirsiniz. Dijital cüzdanınızın şifresini unutursanız hem paranıza hem de coinlere yazık etmiş olursunuz şifresi unutulan hesaplar geri alınamaz. Devletler el koyamaz veya yasaklayamaz, güvenli sitelerden yapacağınız yatırımlarla güzel paralar kazanabilirsiniz veya batabilirsinizde.

Kripto para nedir?

Kripto paralar bankaların ve devletlerin aksine merkeziyeti yoktur, hiç bir ırka veya devlete ait değildir. dijital paralarınız Blockchain isimli dijital bir zincirde kodlarla örülmüş muhasebe defterinde tutulur. Kripto para taklit edilemez, kripto paralar devletin aksine basılamaz ve çoğaltılamaz havuzda ne kadar coin varsa o kadar kazılır, kısıtlı olduğu için ve talebin fazla olduğu için yatırım yapılabilir.

İlk kripto para olan Bitcoin, Satoshi Nakamoto adı altında bir gecede bir makale ile 2009 senesinde hayatımıza giriş yaptı ve gelecekte kullanacağımız paranın altyapısını bize anlattı.

Dijital paranın en güzel yanını size söyleyeyim, mesela Venezuela’dasınız ekonomi bitmiş ülke çöplük yaşam yok. Bir dijital maden geliyor, kendi paranızı kendiniz üretiyorsunuz ve bu lanet ülkeden bankasız devletsiz, ekonomik özgürlükle ayrılabiliyorsunuz. Ne güzel değil mi ? Harika hatta ama bu iş için internet, elektrik ve güçlü bir pc sistemine ihtiyacınız var!

Coin madenciliği yapmak TR şartlarında mantıklı değildir çünkü artık herkes yapıyor, bilgisayarınızdan veya elektiriğinizden olabilirsiniz ve komik kazançlarla eldekini de kaybedebilirsiniz.

Kripto paralara yatırım güvenli ve çok paralar kazandıracak bir araçtır çünkü kağıt paralar basılabilir ve değerini er geç kaybedebilir. Altın daha güvenlidir ama kripto paradan daha fazla kazanabilir veya kaybedebilirsiniz. Uzun vadede kripto para değerine değer katacaktır ve siz şu an almadığınıza 5 yıl sonra üzüleceksinizdir. Keşke ben de 5 yıl önce 2-3 coin alıp şu an zenginliğimin keyfine baksaydım.

Yakında TR’de kripto paralarına vergi geleceği söyleniyor fakat bu haber şu an bir söylenti olduğu için askıya alıyorum. Devletler sadece alım satım yaptığınız sitelere vergi koyabilirler sizin dijital cüzdanlarınıza kısıtlama getiremezler çünkü cüzdan sanal sadece sanal.

Kripto paraların en büyük eleştirisi merkezsiz olması nedeniyle balon gibi patlayacağı ve milyonlarca kullanıcının parasının uçacağıdır, olamaz mı? Olabilir. Riskleri saymakla bitmez ama her yeni teknolojinin veya icadın türlü riskleri olabiliyor. Bu riskleri alanlar mı? Köşeyi dönecek yoksa altına yatırım yapanlar mı? Yaşayıp göreceğiz.

Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım Tavsiyesi Değildir. Çok para kazanmaya değil kaliteli yaşama yatırım yapın, sağlıcakla kalın.

 

En yeni içerikler hakkında bilgi sahibi olmak İçerik Sitesi Instagram hesabımızı takibe alabilirsiniz.

Diğer içerikler için ana sayfamıza göz atabilirsiniz.

Sosyal İçerik Platformu

 

Ne düşünüyorsunuz?

15 Puanlar
Oy Ver

Written by İçerik Sitesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GİPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar değerini kontrol edin

nissan skyline gtr incelemesi

NISSAN Skyline GTR İncelemesi

ingilizce öğrenmek

İngilizce Öğrenmek İçin 5 Site Önerisi