içinde , ,

Tüketimde Medya Etkisi

tüketimde medya etkisi

Tüketimde medya etkisi, medya araçları icat edildiği tarihten itibaren insanların hayatında büyük önem taşımıştır. İnsanların hayatında birçok alanda yanlarında olmuştur. Eğlence, bilgi vs. gibi birçok alanda hem yanımızda olmuş hem de bizleri etkilemiştir. Bu etkileme birçok alanda gerçekleştiği gibi en çok da tüketim konusunda olmuştur. İnsanlar artık ürün alımında ihtiyacı gerekli olmayı vs. den çok sosyal medyada, reklamlarda, TV’de yer alan ürünleri tercih ediyorlar. Genellikle bir hazza sahip olmak duygusuyla ürünler veya hizmetler satın alıyorlar. Artık üretimden çok tüketim ön planda ve bununda ve bununda temel nedenlerinden biri reklamlar.

Reklamcılık tüketim kültürünün yayılmasında en önemli unsurlardan bir tanesidir. Reklamın tüketim kültürünün yayılmasında en önemli unsurlardan bir tanesidir. Reklamın tüketim kültürünü yaygınlaştırmasında en önemli araçlarda hiç şüphesiz medya araçlarıdır. 1920 yılında radyo ile 1950 yılında da televizyonun yaygınlaşmasıyla medya araçları yaygınlaşmıştır. Medya araçlarının yaygınlaşmasıyla en önemli gelir kalemlerinden olan reklamda yaygınlaşarak insanların üretim kültüründen çok tüketim kültürüne sahip olmasını sağlamıştır.

Türkiye’de yapılan ilk reklam filmi bunun en büyük örneğidir. ‘’Türkiye’de ne içilir?’’ sloganıyla yola çıkan meysu çektiği ilk reklam filminde tüketimi yaygınlaştırmayı son derece ön plana çıkarmıştır.

İçilmesi gereken ürünü sorula veya görseliyle doğrudan bir şekilde tüketici için ön plana çıkarmış ve tüketicinin bu ürünü satın alması gerektiğini düşünmesini sağlamıştır. En temelinde tüm reklamların amacı da budur. İnsanlara sahte sebepler, gerekçeler, varsayımlar sunarak onlara neden alması gerektiğini, nelerin değişeceğini, ürünü veya hizmeti aldıktan sonra duyacakları hazzı vermeye çalışırız.

Tüketicileri iyi bir kullanıcı olmaktan çok hep tüketmeye daha iyisine, daha güzeline layık olduğuna yönlendirmeye çalışırız. Tabi ki bunun içinde insanların en fazla kullandığı sürekli birlikte olduğu her konuda destek aldığı iletişim araçlarına yöneliriz. İletişim araçları tüketimin yaygınlaşmasında en önemli unsurlardır.

Çünkü insanlar iletişim araçlarını kullanarak yeniyi görürler, yenilikleri kullanmak onlara sahip olmak isterler. Zamanla küçülerek ceplere kadar giren telefonlar neredeyse hiç kapanmayan televizyonlar, telefonlarımıza kadar giren arabalarımızda kullandığımız radyolar, e- gazeteler tüketimin yaygınlaşmasında en büyük unsurlardır. Çünkü bu ortamlarda hep daha iyi ve daha yenisi gösterilir. Moda başlığı altında asıl olan amaç tükettirmektir.

Kapitalizm ’de bunun en büyük destekçisidir. Hedef kitleye moda başlığı altında eski bir ürünü dahi yeni moda bir ürün olarak tanıtmak ve kitle iletişim araçları yoluyla bunu daha fazla tanıtarak hedef kitlenin bu ürünleri satın almasını ve ‘’moda tüketimine’’ uymasını sağlamak

Bu şekilde hedef kitlenin hem modaya uyması hem de kitle iletişim araçlarına daha fazla ilgi göstererek son trendlerden haberdar olması sağlanır. Kullanılan tüm kitle iletişim araçları hedef kitlenin moda olana ulaşmasını ve moda olanları hızlı bir şekilde takip edebilmesini sağlar. Çünkü her an yanımızda olan kitle iletişim araçlarıyla bu ürünler sesli, görsel olarak sürekli gösterilerek dinletilerek beyinlerimize bu ürün, hizmetler yerleştirilir ve ilk boşlukta satın almamız istenir. Ayrıca artık hizmet sistemlerinin de yaygınlaşmasıyla tüketiciye özel mesaj gönderimi ona özel ürünlerin tanıtımı vs. yoluyla tüketiciye verilen özen veya değer arttırılarak kişinin daha fazla ürün alması veya markayla daha fazla iletişime geçerek ‘love mark’ haline getirmesi sağlanmıştır.

Kitle iletişim araçları var olduğu sürece talep azalmayacağından buna bağlı olarak da birçok yeni satış teknikleri geliştirilecektir.

 

En yeni içerikler hakkında bilgi sahibi olmak İçerik Sitesi Instagram hesabımızı takibe alabilirsiniz.

Diğer içerikler için ana sayfamıza göz atabilirsiniz.

Sosyal İçerik Platformu

Ne düşünüyorsunuz?

15 Puanlar
Oy Ver

Written by İçerik Sitesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GİPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar değerini kontrol edin

orson welles kimdir

Orson Welles Kimdir? Sinemanın Dahi Çocuğu

içerik pazarlaması

İçerik Pazarlaması nedir? 5 Başlıkla İçerik Pazarlama