içinde

İçerik Pazarlaması nedir? 5 Başlıkla İçerik Pazarlama

içerik pazarlaması

İçerik pazarlaması popülaritesi artmaya devam ederken, yalnızca bloglar ve sosyal medya yayınları oluşturmak alt çizgiyi etkilemek için yeterli değildir.

İçerikte başarılı olmak için kapsamlı ve bütünsel bir strateji oluşturmanız gerekir. Sonuçta, açıkça tanımlanmış bir kitleyi çekmenize ve bunlara katılmanıza ve sonunda karlı müşteri eylemleri oluşturmanıza olanak tanıyor.. İçerik pazarlaması böylelikle her geçen dakika daha etkili hale geliyor.

İçerik pazarlaması, açıkça tanımlanmış bir kitleyi çekmek ve elde tutmak için değerli, alakalı ve tutarlı içerik oluşturmaya ve dağıtmaya ve sonuçta karlı müşteri eylemlerini yönlendirmeye odaklanan stratejik bir pazarlama yaklaşımıdır.

Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi sunmak yerine, potansiyel müşterilerinize ve müşterilerinize sorunlarını çözmelerine yardımcı olmak için gerçekten alakalı ve yararlı içerik sağlamaya içerik pazarlaması denilebilir.

İçerik pazarlaması açıkça bir şey satmak için oluşturulmaz, bilgi arayan insanların kolayca anlayabileceği içerikler sunmayı hedefler.

İçerik Pazarlama Stratejisi Nedir?

Strateji, gitmek istediğiniz yere ulaşmak için bir plandır. Peki, içerik pazarlama stratejisi tam olarak nedir? Bunu birkaç benzer endüstri teriminden ayırt edelim:

İçerik pazarlaması stratejisi: Bu üst düzey strateji, markanızın içerik pazarlama materyallerinin uygulanmasını ve dağıtımını haritalamakla ilgilidir.

İçerik pazarlaması planı: Bazen bunun “içerik takvimi” olarak adlandırıldığını duyarsınız.” Bir içerik pazarlaması planı, materyal uygulamanızı düzenli ve düzenli bir şekilde düzenlemenize yardımcı olur.

Neden bir içerik Pazarlaması Stratejisine İhtiyacınız Var?

İşletmelerin% 40’ının henüz belgelenmiş bir stratejisi olmadığını görüyoruz. Ancak içerik pazarlama stratejinizi haritalamak ve belgelemek neden önemlidir?

İçerik Pazarlaması, sürekli iyileştirme için kaotik olarak içerik oluşturmaktan belirli hedeflere, başarı ölçütlerine ve süreçlere sahip organize bir sistem oluşturmaya geçmenize yardımcı olur.

Güçlü Bir içerik Pazarlama Stratejisinin 5 Unsuru

Etkili bir İçerik Pazarlaması stratejisinin başarılı olması için bu beş temel öğeye sahip olması gerekir: kitle kişilikleri, marka konumlandırma, sahip olunan medya değer önerisi, iş durumu ve bir eylem planı. Bu öğelerin neden gerekli olduğunu ve bunların her birini uygulamaya nasıl başlayabileceğinizi görelim.

İçerik pazarlaması stratejisinin unsurları

1. Hedef Kitle

Hikayenizi kime anlattığınızı bilmiyorsanız, markanızın hikayesini gerçekten anlatamazsınız. İlk adım, içerik ile hedef için çalışıyorsanız hedef belirlemek için olacaktır. Bunu yapmanın birden çok yolu vardır:

 • Mevcut müşterilerinizi araştırın,
 • Araştırma endüstrisi eğilimlerine bakın,
 • Kimi hedef almaya çalışmadığını bilin,
 • Rakiplerinizin hedeflediği kişileri yakından takip edin,
 • Bu adımı tamamlamak için nihai müşteri analizinizi keşfedin.

Hedef kitlenizi aklınızda bulundurduktan sonra, kitlenizin kim olduğunu tüm paydaşlara ve marka mesajlaşmasında yer alan herkese açık ve öz bir şekilde iletebilmek isteyeceksiniz.

2. Markanızı ve Hikayenizi Konumlandırma

Açıkça tanımlanmış bir marka ve ürün konumlandırması, hedef kitleniz için tutarlı bir deneyim sunmanıza ve tüm içerik pazarlama kanallarınız aracılığıyla doğru imajı oluşturmanıza yardımcı olur.

Bu sorular, pazardaki konumunuzu beyin fırtınası yapmanıza yardımcı olacaktır:

 • Mevcut ve potansiyel müşterilerim kimlerdir ve hedefleri nelerdir?
 • En iyi rakiplerim kimler ve markalarını nasıl pazarlıyorlar?
 • Markamın benzersiz değeri nedir?
 • Ürünüm hangi sorunları çözmeye yardımcı oluyor?
 • Rakiplerime göre daha iyi bir seçim yapan nedir?

Marka hikayenizin temel direklerini şekillendirmek için bu bilgileri kullanın. Bir marka hikayesi, şirketinizin geçmişinin, misyonunun, amacının ve değerlerinin bir özetidir. İçeriğinizle çevrilecek doğru mesajları ve konuları belirleyerek içerik pazarlama stratejinizde doğru yönü seçmenize yardımcı olabilir.

Aşağıdaki öğelere odaklanın:

 • Hikayenizin kahramanı (müşteriniz) ve hedefleri ve zorlukları
 • Markanızın kişiliği
 • Markanızın amacı ve anahtar marka değerleri
 • Bu şekilde ürün ve içerik yukarıdaki tüm güçlendirilmesine ve kahraman yetkisi

Bu adımı tamamlamak ve çabalarınızı belgelemek için marka hikaye anlatımı şablonunu kullanın. Bu adım, özellikle benzersiz geçmişlerini ve kimliklerini kullanabilen küçük işletmeler ve girişimler için faydalı olabilir.

 

3. İçerik Pazarlama Değer Önerisi

Markanızı güvenilir bir içerik yayıncısı olarak oluşturmak için sahip olduğunuz medya değer önerinizi tanımlayın. İçerik stratejinizde farklılaşma noktası bulmanıza ve daha etkin rekabet etmenize yardımcı olur. Bunu yapmak için aşağıdaki soruları yanıtlayın:

 • İçeriğinizle kitlenize hangi benzersiz değeri sağlıyorsunuz?
 • Diğer içerik oluşturuculardan nasıl sıyrılıyorsunuz?
 • Okuyucular neden içerik kanallarınızı takip etmeyi seçmelidir?

Stratejinize dahil etmeniz gereken bir diğer önemli öğe de içerik pazarlama misyonu bildiriminizdir. Neden içerik oluşturduğunuzu özetlemeli ve bu içerikten kimin yararlanabileceği hakkında bilgi sağlamalıdır.

İçerik pazarlama misyonu bildiriminizin aşağıdaki öğeleri içerdiğinden emin olun:

 • İçeriğinizi oluşturduğunuz kitle,
 • Amaçları ve içeriğinizin bu hedeflere ulaşmanıza nasıl yardımcı olacağı

Örneğin, ‘İçeriğimiz, dijital pazarlama yöneticilerinin SEO ve içerik pazarlaması hakkında multimedya bilgilerini buldukları yerdir, böylece şirketlerinin organik kanallarla büyümelerine yardımcı olabilirler.’

 

4. İş Durumu ve İçerik Pazarlama Hedefleri

Hedef kitlenize değer sağlamak, başarılı bir içerik stratejisinin ayrılmaz bir parçasıdır. Ancak, yeni okuyucuları ve takipçileri çekmenin yanı sıra, içerik pazarlaması işinizi ilerletmelidir.

Şirketinizin ulaşması gereken iş hedeflerini belirleyin ve içerik pazarlamasının şirketinizi bu hedeflere nasıl yaklaştıracağını öğrenin. Pek çok kaynak, içerik stratejisi yatırım yapmak gerekiyor nasıl ve ne sonuçlar oluşturmak ister misiniz?

Belgelenmiş bir iş vakası, şirketinizde bir içerik pazarlama stratejisinin uygulanmasının faydalarını, maliyetlerini ve risklerini daha iyi anlamanıza ve karar vericileri şirket için değeri konusunda ikna etmenize yardımcı olacaktır.

5. Eylem Planı

Son olarak, ana içerik pazarlama kampanyalarınızı ve projelerinizi yıl boyunca güvertede listeleyecek ve bunları içerik planınıza ekleyeceksiniz. İşletmeniz için önceden belirlediğiniz içerik pazarlama hedeflerine nasıl ulaşacaklarını düşünün.

Bunu yapmak, içerik stratejisinin her adımını düşünmenizi sağlayacaktır. Aşağıdaki bilgileri eklediğinizden emin olun:

 • Odaklanmak istediğiniz içerik biçimleri
 • Üst düzey içerik konuları ve kampanyalar
 • İçerik dağıtımı ve tanıtımı için kanallar

İçerik Pazarlaması temelde, etkili ve sürekli içerik paylaşımı ve derlemesi aracılığıyla müşterileri etkilemek ve bahsi geçen müşterilerle sürdürülebilir bağlar kurmaktır. İçerik pazarlaması müşteri davranışını değiştirme ve geliştirme düşüncesi temel alınmaktadır.

İçerik pazarlamasını pazarlama stratejilerine entegre edebilen markalar, her zaman rakiplerinden kendilerini ayırmış ve rekabette bir adım önde olmuştur. Bu bakımdan bu konseptin aslında ne anlama geldiğini ve günümüzün diğer pazarlama konseptleri ile birlikte nasıl kullanılacağını bilmek, bir pazarlama profesyoneli için son derece önemlidir.

Yazımızda çeşitli içerik pazarlaması stratejilerinden ve içerik pazarlaması ne anlama geldiğini aktardık. Umuyoruz ki bu yazımız size (pazarlama profesyoneli olun veya olmayın) fayda sağlamıştır.

Konu hakkında sorularınızı yorumlara yazabilirsiniz.

 

En yeni içerikler hakkında bilgi sahibi olmak İçerik Sitesi Instagram hesabımızı takibe alabilirsiniz.

Diğer içerikler için ana sayfamıza göz atabilirsiniz.

Sosyal İçerik Platformu

 

Yazar: Seda Nur Ataman

Ne düşünüyorsunuz?

15 Puanlar
Oy Ver

Written by İçerik Sitesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GİPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar değerini kontrol edin

tüketimde medya etkisi

Tüketimde Medya Etkisi

valheim incelemesi

Viking Hayatı: Valheim İncelemesi