içinde

Pygmalion Etkisi Beklentim Kaderimi Değiştirebilir Mi?

pygmalion etkisi

#1 Pygmalion Etkisi Nedir?

Pygmalion Etkisi Beklentim Kaderimi Değiştirebilir Mi? Pygmalion Etkisi ya da bir diğer adıyla beklenti etkisi psikolojik bir olgudur. Aslında Pygmalion Etkisi en temelinde “Büyük bir istekle neyi beklersen, karşılığında beklediğin şey gerçekleşir” savunuyor. Bilimsel olarak açıklaması insanın beynini telkin ve tekrar ile yönlendirmesinden geliyor. Pygmalion Etkisinin iki türü vardır. Bunlardan ilki kendi beynimizi telkin ve tekrar ile yönlendirmemiz bir diğer Pygmalion Etkisi ise bizim beklentilerimizin başkasının bize olan tutumunu ve davranışlarını etkilemesidir.

Bu ikinci Pygmalion Etkisi ile çevremizdeki kişilere nasıl olmaları ve nasıl davranmaları gerektiğine dair beklentilere girdiğimizde karşılaşıyoruz. Bu durumu daha detaylı kavrayabilmek için örnek üzerinden gidersek; yeni bir ortama girdiğimizde ve yeni insanlarla tanışmaya başladığımızda onlarla ilgili beklentilere giriyoruz. Mesela karşımızdaki insan bize soğuk geliyor ya da tam aksine samimi geliyor. Bu gibi durumlarda bizde davranışlarımızı beklentilerimize göre şekillendiriyoruz. Samimi bulduğumuz insanlara karşı samimi bir tutum sergiliyoruz ve bu tutumda bize samimiyet olarak dönüyor. Tam aksine soğuk bulduğumuz insanlara karşı soğuk bir tutum sergiliyoruz ve bu tutumun bize olan dönüşü de karşı tarafın bize soğuk davranması oluyor.

#2 Pygmalion Etkisinin Hikayesi

Pygmalion Etkisi ismini Kıbrıslı heykeltıraş olan Pygmalion’dan alıyor. Pygmalion her kadının kusurları olduğunu kanısına varmış ve kadınlara olan ilgisini kaybetmeye başlamıştır. Bunun üzerine hayalindeki kadının heykelini fil dişinden yapmaya karar verir. Zamanla heykele karşı duygular beslemeye başlayan Pygmalion ona bir isim verir “Galatea”. Bu heykele duyduğu duygular zamanla imkânsız bir aşka dönüşür. Bu imkânsız aşkın acısını çekerken onu gören aşk tanrıçası Afrodit heykele can verir. Böylece Pygmalion’un aşkı karşılık bulur.

#3 Pygmalion Etkisi Üzerine Yapılan Deney (Sınıfta Pygmalion)

Pygmalion Etkisini göstermek için yapılan deneylerden en önemlisi sınıfta Pygmalion Etkisi deneyidir. 1971 yılında Harvard Üniversitesi profesörlerinden Robert Rosenthal bu konu üzerinde önce fareler üzerinde sonra da bir okulda 18 öğretmen ve 650 öğrenci üzerinde yapmıştır. Bu deneyde California’da bir ilkokulda çocuklara IQ testi yapılmış ve test sonucu sadece yetkililerle paylaşılmıştır. Test sonuçlarında öğrenciler arasında çok bir fark görülmemiştir. Yetkililer, rastgele öğrenciler seçerek öğretmenlere bu çocukların test sonuçlarının ortalamanın üzerinde olduğunu ve ileride başarılı olabileceklerini söyledi.

Bir yıl sonra bu okulda tekrar bir IQ testi yapıldı. Testin sonucunda öğretmenlere ortalama üstü olarak gösterilen ama aslında normal düzeyde IQ’ya sahip olan öğrencilerin diğer öğrencilerle karşılaştırıldığında daha büyük bir gelişim gösterdikleri gözlenildi. Bu deneyin sonucunda küçük yaşlardaki çocukların öğretmenlerinin öğrencilerin potansiyeli üzerine olan düşünceleri öğrencilere karşı olan davranışlarını ve yaklaşımlarını etkileyerek, çocukların daha başarılı olmalarını sağladığı tespit edildi.

#4 Pygmalion Etkisinin Günlük hayatımızdaki Önemi

Hepimizin hayatımızın bazı dönemlerinde başarısız olacağımızı, hiçbir işin istediğimiz gibi olmayacağını düşündüğü olmuştur. Aslında hayatımız istediğimiz, düşlediğimiz şeyler değil tam aksine korktuğumuz, olmasını istemediğimiz şeyler etkiliyor. Aslında hayatımızda ne kadar kötü durumda olsak da belki de pes etmek üzere olduğumuz zamanlarda her zaman beklentilerimizi iyi yönde tutmalıyız. Hayatımızı beklentilerimiz yönlendiriyorsa neden beklentilerimizi olumsuz yönde tutalım ki? Bundan dolayı, yaşarken her zaman olumlu ve güzel olan şeylerin beklentisine girelim ki, her şey istediğimiz gibi olsun.

 

En yeni içerikler hakkında bilgi sahibi olmak İçerik Sitesi Instagram hesabımızı takibe alabilirsiniz.

Diğer içerikler için ana sayfamıza göz atabilirsiniz.

Sosyal İçerik Platformu

Ne düşünüyorsunuz?

15 Puanlar
Oy Ver

Written by İçerik Sitesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GİPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar değerini kontrol edin

instagram gizli hesapları görme

Instagram Gizli Hesapları Görme

çalışan memnuniyeti ve motivasyonu

Çalışan Memnuniyeti ve Motivasyonu