içinde ,

Gerçeklikten Biraz Uzaklaşsak Mı?

Gerçeklikten Biraz Uzaklaşsak Mı? Sizler için tarihe ışık tutan, kimilerince yaşadığına inanılan kahramanların, yaratıkların ve hatta tanrıların tasvirlerini, etkileyici efektlerle gözler önüne seren filmleri derledik. Fantastik film severler ve mitolojik filmler konulu yazımız için okumaya devam edin.

1-Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief – Percy Jackson & Olimposlular: Şimşek Hırsızı (2010)

Mitolojik filmler denilince akla ilk gelen serilerden biri olan Percy Jackson, kitaptan filme dönüşmüş bir eser. Yunan mitolojisini fazlasıyla göreceğiniz bu seri ilk gençlik çağındaki bireyler için oldukça heyecan vericidir. Deniz Tanrısı Poseidon’un oğlu Percy Jackson’ın maceralarını izlemek için bu seriye başlayabilirsiniz.

2-Whale Rider – Balinanın Sırtında (2002)

Okyanusun kadim ve gezgin halkı olarak geçen Māori Mitolojisini anlatan bu film sıklıkla görmediğimiz bir mitolojiyi anlatır. Witi Ihimaera isimli Yeni Zelanda’lı yazarın 1987 tarihli aynı adlı romanından uyarlanan film, Yeni Zelanda yerlilerini bizlere tanıtıyor.

3-Crouching Tiger, Hidden Dragon – Kaplan ve Ejderha (2000)

4 Oscar ödülünü toplayan ve Çin mitolojisi konulu bu film mitolojik filmler arasında en iyilerinden birisidir. Havada yürüyen zen savaşçıları ve unutulmaz dövüş sahneleri ile hafızalarda yer etmiş bu film sinematografi açısından da muhteşemdir.

4-Highlander – İskoçyalı (1986)

Elbette ki İskandinav Mitolojisi’nden bahsetmeden olmaz. Mitolojik filmler içinde eski olduğundan pek hatırlanmayan ama aslında sinema tarihinde önemli bir yer etmiş olan bu filmi izlemeden geçmeyin.

Eski çağlardan beri ölümsüzler insanların içerisinde yaşamaktadırlar. Bu ölümsüzlerin aşık olması yasaktır. İyilik ile kötülük arasında dağılmışlardır. iyilerin başında Connor McLeod ile kötülüğün temsilcisi Kurgan arasında nihai bir savaş başlayacaktır.

5-Beowulf – Beowulf: Ölümsüz Savaşçı (2007)

Oldukça meşhur Anglo-Saxon mitolojisinden bir karakter olan Beowulf’u konu edinen film M.S. 500’lerde Danimarka’da geçiyor. Danimarka krallığının varlığı korkunç bir yaratığın tehdidi altındadır. Çaresiz kalan kral bu yaratığı öldüren kişiyi altına boğacağını ilan ediyor. Adı zaten kahramanlıkları sayesinde efsaneleşmiş Beowulf ve ekibi yaratığı öldürmek için krallığa geliyorlar.

Mitolojik filmler listemizin 5. filminin konusu kısaca böyle. Beowulf bizlere sadece epik, destansı bir öykü anlatmıyor; bunu yaparken insanı ve onun karakterini merkeze alıyor. Fantastik film içinde insanların zihnindeki canavar kavramına farklı bir bağlamda yaklaşıyor ve sonuç olarak bizlere canavar nedir ya da kimdir sorusunu sordurmayı başarıyor.

6-47 Ronin (2013)

Filmin konusu Japonya\’da yaşanan 18. yüzyıldan kalma bir tarihsel olaydır. Bir grup rōnin yani efendisiz Samuray’ın efendilerinin ölümünün intikamını almasını anlatır. Japon mitolojisini izlemek için şahane bir fırsat.

7-Midsommar – Ritüel (2019)

İskandinav Mitolojisi’ni konu eden bir film daha. Pagan mitolojisine ilgi duyuyorsanız, Midsommar’ı izlemeniz gerek.

8-Stargate – Yıldız Geçidi (1994)

Antik Mısır Mitolojisi konulu bu film ise Starwars’ın rakip filmi niteliğindedir. Giza Platosu’nda üzerinde garip hiyeroglifler bulunan dünya dışı bir halka keşfediliyor. Bu halkanın gizemini çözmek ise Mısır tarihi uzmanı Dr. Daniel Jackson’a kalıyor. Mısır Tanrısı RA’nın bir uzaylı olduğu Stargate, bizlere adeta bir Mısır mitolojisi şöleni sunuyor. Mitolojik filmler yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz.

Fantastik film ve mitoloji severler için önceki yazılarımdan Oroboros\’u okumanızı öneririm.

Yunan, Māori, Mısır, İskandinav, Japon, Anglo-Saxon gibi mitolojik konulara değinen mitolojik filmler içerisinde sizin izledikleriniz var ise yorumlara yazabilirsiniz.

 

En yeni içerikler hakkında bilgi sahibi olmak İçerik Sitesi Instagram hesabımızı takibe alabilirsiniz.

Diğer içerikler için ana sayfamıza göz atabilirsiniz.

Sosyal İçerik Platformu

 

Ne düşünüyorsunuz?

15 Puanlar
Oy Ver

Written by İçerik Sitesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GİPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar değerini kontrol edin

en uzun destan

En Uzun Destan: Kırgızlara Ait Manas Destanı

Kayra Han

Türk Mitolojisi ve Baş Tanrı Kayra Han!