içinde

Gitar Çalmak İçin 4 Etkili Madde

gitar çalmak

Bu listeyle birlikte gitar çalmak çok kolay! Teknolojik gelişmelerin sayesinde yaşanan kültürel etkileşimin hayatımıza hemen hemen 20 senelik süreç içinde hızlanarak kattığı bir enstruman olan gitarı, birçok arkadaşımız edinmiştir. Evinin bir köşesinde tutan, dolapların üzerinde, evdeki saklama alanlarında kaderine terk ederek muhafaza eden niceleri için bu yazımız. Bir enstruman çalmak için hazır olmayan, eğitim için yeterli fiziki şartlara sahip olmadığı halde hevesle alan ama arpa boyu kadar mesafe kat edemeyen arkadaşlar gitarınızın üzerindeki tozları atmanın vakti geldi. Önceden yaşadığınız eğitim sıkıntısını da yaşamamak için birçok alternatif mevcut YouTube isimli video paylaşım platformunda. Anlayacağınız, her şey eskisinden çok daha kolay!

 

1. İyi Gitar Çalmak için mutlaka günde 30 dakika ayırın!

Bir enstruman öğrenirken günlük olarak ayırmanız gereken bir zaman dilimi mutlaka olmalıdır! Çünkü diğer her şeyde olduğu gibi enstruman eğitiminde de olması gereken gayretin istikrarıdır. 1 saat çok uzun gelebilir başlangıçta, sizi yorabilir ama 30 dakika tam tadında olacaktır! Egzersizlerinizi tamamlamalı öğrendiklerinizi pekiştirdikten sonra ise yeni şeyler öğrenmek için harekete geçmelisiniz!

 

2. 3-5 akor öğrenerek binlerce şarkı çalabilirsiniz!

İlk olarak çalacağınız elbette Nilüfer’in Caddelerde Rüzgar isimli kült eseri olacaktır. 😀 Aslında bu şarkının gitar eğitimine başlamış bireylere çaldırılmasının yaygın sebebi, basit akorlarla çalınabilmesidir. Gitar çalmak bu kadar kolay! Yanlış okumadın evet, sadece 3-5 akor bilerek gerçekten binlerce şarkı çalabilmeniz mümkün! Bunlardan baresiz olanları Am, Bm, D, Dm, E, G, Em, bareli olanları ise basit olarak F ve Bm akoru olacaktır. Elbette hepsini bir anda bilmenize de gerek yok! Am, E, Dm akorunu bilerek birçok şarkıyı çalabilirsiniz. Öğrenmeniz çok zaman almayacaktır. Geriye kalan ise sadece parmak egzersizi! Şahsen ben bu 9 akorun tamamını yaklaşık 1.5 ay gibi bir sürede hazmetmiştim. Acele etmenize gerek yok! Yapabildikçe hevesiniz artacak ve mutluluğunuz en büyük şevkiniz haline gelecek!

 

3. Göstermekten çekinmeyin!

Yaptığımız en büyük hatalardan birisi ise başarıya ulaştırdığımız şeyleri insanlara sergilemekten kaçınmaktır. Yetersiz hissedebiliriz, bu çok doğal. Nitekim ben hala başarıyla çaldığım bir enstruman ile eser sergilerken aynı tedirginliği yaşıyorum ancak bu yanlış oranını minimum seviyeye çekiyor. Asıl hata bu tedirginliği doruklarda yaşayarak çekinmek, utanmak ve kaçmaktır. Şöyle düşünelim; bir gün önce hiçbir akor bilmiyorken, bugün bir eser icra edebiliyorsun. Eksik, yarım ve hatalı dahi olsa dünden daha başarılı ve daha yetkinsin. Yarışacağımız kişi önce kendimiz olmalı eğitim safhasında!

 

4. Enstrumanı iyi çalabilen arkadaşlarla bir araya gel!

Şimdi kendine bu alanda bir sosyal çevre yaratmalısın. İyi gitar çalmak için bu çevre şart! Enstrumanını yalnızca araç olarak kullanan bireylerden uzak durmalı, amaç ve araç olarak seven, benimseyen, öğretmeye yatkın ve istekli arkadaşlar edinmelisin. Zira araç olarak kullanan arkadaşların öncelikli gayesi “hatun düşürmek” olduğu için her ne kadar sana bir şeyler katsa da, “hatunlar ortama giriş yaptıktan sonra” yada “hatun sensen” tutum ve davranışlar değişecektir. Bunu örneklemeyeceğim ama az çok tahmin edebilirsiniz. Bunlardan uzak durduk ve kendimize misler gibi bir ortam yarattık diyelim. Seyrediyorsun, seyrettiklerini kapıyor ve evde üzerinde çalışmaya başlıyorsun. Bir zaman sonra eşlik ederek çalışmaya başlıyor hatalarını tespit ediyorsun. Zamanla onlar da düzeliyor. Unutmayın arkadaşlar bu işin okulu imkanlar dahilinde konservatuvarlar, değilse sokaklar ve ortamlardır!

 

En yeni içerikler hakkında bilgi sahibi olmak İçerik Sitesi Instagram hesabımızı takibe alabilirsiniz.

Diğer içerikler için ana sayfamıza göz atabilirsiniz.

Sosyal İçerik Platformu

 

Ne düşünüyorsunuz?

15 Puanlar
Oy Ver

Written by İçerik Sitesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GİPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar değerini kontrol edin

ingilizce öğrenmek

İngilizce Öğrenmek İçin 5 Site Önerisi

internetten para kazanmak

İnternetten Para Kazanmak İster Misiniz?