içinde

İngilizce Öğrenmenize Yardımcı 7 Şarkı

ingilizce öğrenmenize yardımcı

İngilizce Öğrenmenize Yardımcı Olabilecek 7 Şarkı

İngilizce öğrenmek birçoğumuz için oldukça çaba sarf etmeyi gerektiren bir süreç. İngilizce’yi eğlenerek öğrenmenin yollarını bilmeyenler için de bazen eziyet.

İngilizce öğrenme yollarına baktığımızda eğlenceli olanlar çok da fazla değilmiş gibi geliyor. Ama aslında oldukça fazladır. Örneğin bu yazımızın da konusu olan şarkılarla İngilizce öğrenme fırsatımız var.

Beyoncé ve Adele\’in mükemmel İngilizce öğretmenleri olduğunu biliyor muydunuz?

Michael Jackson, The Beatles ve Elvis Presley\’in ünlü eski şarkılarının İngilizce dilbilgisi öğrenmek için mükemmel olduğuna inanabiliyor musunuz?

Mesele sadece öğrenmeyi eğlenceli hale getirmek değil, felsefe.

Eski filozof Platon, “Müzik eğitiminin diğerlerinden daha güçlü bir araç olduğunu, çünkü ritim ve uyumun ruhun iç yerlerine doğru yol aldığını\” söylemiştir.

Elbette, Platon binlerce yıl önce yaşadı, bu yüzden bu alıntı bugün bize biraz karmaşık gelebilir. Bence Twitter\’da da aynı şeyi söylemek zorunda olsaydı, \”Müzik mükemmel çünkü bizi hareket ettirme gücüne sahip.” diyebilirdi.

 

İngilizce Öğrenmenize Yardımcı Olabilecek 7 İngilizce Şarkı

İlk olarak, belirli konular için çok iyi kelime hazinesi içeren bazı şarkılara bakacağız. Daha sonra, bu yapıları kullanan bazı şarkılara daha yakından bakarak İngilizce\’deki en önemli gramer yapılarından bazılarını inceleyeceğiz.

Şarkılarla İngilizce Nasıl Öğrenilir?

İngilizcenizi geliştirmek için şarkıları kullanmanın iki ana yolu vardır.

Aktif olarak öğrenmek istiyorsanız, şarkı sözleri ile birlikte takip ederken şarkıları dinleyebilirsiniz. Bu makaledeki her şarkı, videoya ve o şarkının sözlerine bir bağlantı içerir.

Bu makalenin kelime bilgisi bölümündeyseniz, özellikle o şarkının hedef konusuna odaklanarak bulduğunuz yeni kelimelerin bir listesini yapabilirsiniz. Ve bu makalenin dilbilgisi bölümündeyseniz, şarkıların söz konusu yapıları ne zaman kullandığını fark edebilir ve daha sonra yapıları uygulamak için daha fazla alıştırma yapmak için dahil edilen bağlantıları takip edebilirsiniz.

7 Popüler Şarkı ile İngilizce Öğrenmeye başlayın!

Ayrıca sadece herhangi bir not almadan şarkıları dinleyebilirsiniz. İngilizce kelime dağarcığını ve dilbilgisi yapılarını otomatik olarak tam olarak “özümsemeyeceksiniz\”, ancak şarkıları pasif olarak dinleyerek ne kadar öğrenebileceğinize şaşırabilirsiniz.

Eğer ilginizi çeken yeni bir kelime duyarsanız, kelimeler veya yapılar hakkında daha fazla bilgi edinmek için daha sonra şarkıya her zaman geri dönebilirsiniz.

Ama bu şarkıları kullanmak ne olursa olsun, büyük olasılıkla müzik ile İngilizce öğrenme ve İngilizce becerilerini geliştirmek için eğlenceli bir yol olduğunu göreceksiniz.

Çok farklı türlerden ve yıllardan şarkılar seçmeye çalıştım, umarım hoşunuza giden bir şeyler vardır.

İngilizce kelime dağarcığınızı artırmanıza yardımcı olabilecek bazı şarkılarla başlayalım.

Açıkçası, kelimeleri olan herhangi bir şarkı, kelime dağarcığınızı bir şekilde artırmanıza yardımcı olabilir. Burada, belirli kelime türlerini içerdikleri için yararlı olan birkaç şarkı seçtim. Her konu için, şarkıyı ve kelime dağarcığıyla ilgili bazı yorumları ekleyeceğim.

1. “Friday I’m in Love” by The Cure

Konu: Haftanın günleri

Çoğu insanın yeni bir dilde öğrendiği ilk şeylerden biri haftanın günleridir. Haftanın günleri hakkında konuşamıyorsanız, plan yapmak veya rutinleriniz hakkında konuşmak neredeyse imkansızdır.

Haftanın günlerinin öğrenmesi kolay ya da zor olduğunu düşünüyor olsanız da, The Cure\’un bu klasik 80\’lerin şarkısının tadını çıkarabilirsiniz. Bazı şarkı sözleri biraz kafa karıştırıcı ama en azından haftanın günleri doğru sırada, bu yüzden onları karıştırmayacaksınız!

Genellikle haftanın günlerini öğrenmek özellikle zor değildir, ancak bazı öğrenciler “Çarşamba” ve “Perşembe” yi telaffuz etmekte zorlanırlar ve Salı ve Perşembe günlerini birbirine benzedikleri için sık sık karıştırırlar. Bu şarkıyı dinledikçe artık karışmasına imkan yok!

2. “We’re Going to Be Friends” by The White Stripes

Konu: Okul ve Çocukluk

Bu şarkı genç ve masum olmanın nasıl bir şey olduğunu hatırlatıyor.

Gerçekten basit bir sesi var ve şarkı sözleri çocukların okulda yaptıkları şeyler hakkında konuşuyor. Örneğin, hecelemeyi öğrenmekten bahseder ve ayrıca kitaplar, kalemler ve üniformalar gibi şeylerden bahseder.

Bu şarkının orijinal versiyonunun videosu (yukarıda gösterilmiştir) tamam, ama sadece bir kız (Meg White) bir kanepede dinlenirken gitar çalan bir adamı (Jack White) gösteriyor.

Biraz daha görsel bir video istiyorsanız, şarkının Jack Johnson versiyonuna, şarkıdaki kelime dağarcığının çok sayıda resmi olan hayran yapımı bir videoyla göz atın.

3. “You’re My Best Friend” by Queen

Konu: Dostluk

Muhtemelen milyonlarca aşk şarkısı var, ama arkadaşlık hakkında daha az şarkı var gibi görünüyor.

Bu şarkının başlığında “en iyi arkadaş” olmasına rağmen, daha çok romantik bir arkadaşlıkla ilgili.

Şarkı sözlerinde, Kraliçe\’nin şarkıcısı Freddie Mercury bazen işlerin nasıl zorlaştığı hakkında şarkı söylüyor, ancak arkadaşı ihtiyacı olduğunda ona yardım etmek için her zaman orada. Sadakatle ilgili (tutarlı olmak ve biriyle birlikte kalmak). Freddie, arkadaşının “yağmurda ya da parıltıda” “yanında durduğunu” söylüyor; bu da kötü zamanlarda (yağmur) ve iyi zamanlarda (parlaklık, güneş ışığı) desteklediklerini ve ona yardım ettiklerini söylemenin başka bir yoludur.

Yani, bu şarkı arkadaşların birbirleri için ne yapmaları gerektiği hakkında güzel bir hatırlatma.

4. “I’ve Been Everywhere” by Johnny Cash

Konu: Yerler ve Coğrafya

Johnny Cash, suçlular ve zor hayatları olan insanlar hakkında ülke şarkıları söylemesiyle tanınan bir şarkıcıydı. Johnny aslında bu şarkıyı yazmadı, ama onun versiyonu en ünlüsü.

İçinde bir otostopçunun (yolun kenarında bir gezintiye çıkmaya çalışan bir kişi) bakış açısıyla bir hikaye anlatıyor. Bir kamyon otostopçuyu alır ve otostopçu daha sonra sürücüye bulunduğu tüm farklı yerleri anlatır.

Şarkı sözleri gerçekten hızlı, ama bu eğlencenin bir parçası. Yaklaşık 100 şehri, eyaleti ve ülkeyi listeler ve kaç tanesini anlayabileceğinizi görebilirsiniz. Farklı yerler için kelime hazinesi ilginçtir, ancak aynı zamanda iyidir çünkü farklı yer adlarıyla nasıl kafiyeli olduğunu fark edebilirsiniz (örneğin, “Oklahoma” “La Paloma” ile kafiyeli ve “Colorado” “Eldorado” ile kafiyeli).

5. “Just a Girl” by No Doubt

Konu: Toplumsal Cinsiyet İlişkileri

Her şeyden önce, “cinsiyet” kelimesi temel olarak “erkek” veya “kadın” ve her birinin tipik özelliklerini ifade eder.

Toplumun erkeklere ve kadınlara nasıl farklı davrandığı hakkında birçok farklı şarkı var.

Pink\’in şarkısı \”Stupid Girls“ iyi bir ilgili şarkıdır ve Lady Antebellum\’un \”Just a Girl\” olarak da adlandırılan tamamen farklı bir şarkısı bile vardır.\” Ve Beyoncé\’nin “If I Were a Boy\” şarkısı mükemmel, ancak bu makalenin ilerleyen bölümlerinde bunun hakkında konuşacağız. Ama şahsen, bu Şüphesiz şarkı, toplumsal cinsiyet sorunları hakkında konuştuğumuzda derslerde kullanmak için en sevdiğim şarkı.

Bu şarkıda Gwen Stefani (şarkıcı) nasıl hayal kırıklığına uğradığını anlatıyor çünkü toplum kadınların zayıf olduğunu ve insanların kadınlara çaresiz gibi davrandığını düşünüyor. Bu hayal kırıklığını ifade etmek için iyi bir kelime hazinesi kullanıyor ve insanların esaret altındaymış gibi ona baktığını (sürekli ona baktığını) söylüyor.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer güzel ifade ise “Buraya kadar yaşadım.” Bu, tamamen yorgun ve sinirli olduğunuz ve artık bir durumu kabul etmeyeceğiniz anlamına geliyor.

6. “Bad Luck” by Social Distortion

Konu: Batıl İnançlar

Tabii ki, Stevie Wonder\’ın “Batıl İnançları” ve Avrupa\’nın “Batıl İnançları” da dahil olmak üzere batıl inançlarla ilgili başka şarkılar da var. Stevie Wonder şarkısının sözleri batıl inançlarla ilgili bazı şeylerden bahsediyor, ancak Avrupa şarkısı şarkıcının batıl inançlı olmadığı hakkında daha fazla.

Bu şarkının sözleri batıl inançlardan biraz daha fazla şansa odaklanıyor, ancak hala çok iyi kelime hazinesi var. Şarkıcı, pokerde, havuzda ve genel olarak hayatta her zaman nasıl kaybettiğinden bahseder ve kara kediler, kırık aynalar gibi batıl inançlardan ve her zaman “mavileri nasıl söylediği” nden bahseder (bu da her zaman üzgün olduğu anlamına gelir).

7. “Black or White” by Michael Jackson

Konu: Hoşgörü

İster siyah, ister beyaz veya başka renk olursa olsun fark etmez. Hepimiz eşit oluruz. Şarkı sözlerini anlamak biraz zor (benim gibi bir anadili için bile), ancak videoyu izlediğinizde mesaj belki biraz daha açık. Videoda anlayışınızı geliştirecek birçok yararlı resim var.

Videonun ilk iki dakikasına tahammül edebilirseniz, şarkı başlar ve Michael Jackson\’ın her türlü farklı insanla dünya çapında dans ettiğini ve şarkı söylediğini gösterir. Videonun sonunda, insanların farklı ten renkleri ve cinsiyetleri olan insanlara dönüştüğünü (dönüştüğünü) gösteriyor.

Bu, dünyadaki insanlarda birçok fiziksel farklılık olmasına rağmen, hala hepimizin eşit olduğumuza dair güzel bir mesaj.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Görüşmek dileğiyle, esen kalın.

 

En yeni içerikler hakkında bilgi sahibi olmak İçerik Sitesi Instagram hesabımızı takibe alabilirsiniz.

Diğer içerikler için ana sayfamıza göz atabilirsiniz.

Sosyal İçerik Platformu

Ne düşünüyorsunuz?

15 Puanlar
Oy Ver

Written by İçerik Sitesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GİPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar değerini kontrol edin

ücretsiz blog açma

ÜCRETSİZ BLOG AÇMANIN 7 YOLU

yaratıcı yazarlık

Yaratıcı Yazarlık İçin 9 Alıştırma